darmowe logo
 
Hotel dla Koni 
  
Oferty Specjalne 
  
Wichrowe Wzgórze 
  
Domki 
  
Jazda Konna 
 
 
Atrakcje 
  
Kontakt 
  
Gdzie jesteśmy 
  
Pokoje 
  
Nasze konie 
 



Pobierz PDF: Karta Uczestnika (Dziecka)




Okolica

 Co warto zobaczyć |

Warto obejrzeć na Mazurach - polecane miejsca
 » Okolica  » Co warto zobaczyć

Święta Lipka
To sławne sanktuarium maryjne już od średniowiecza przyciągające pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski. Święta Lipka - to także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w stanie prawie nie zmienionym bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby w kamieniu i drewnie, malarstwo ścienne i obrazy na płótnie, wyroby złotnicze i snycerskie oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Do tego dodać trzeba malownicze położenie zespołu na dnie doliny w obramowaniu lasów. Święta Lipka ostatnio stała się także miejscem wypoczynkowym. Lasy i jeziora przyciągają coraz liczniejszych wczasowiczów.



Spływ Krutynią
Szlak kajakowy Krutyni ma swój początek w Sorkwitach i prowadzi przez liczne malownicze jeziora oraz odcinki rzeki o zmiennym charakterze. Po drodze mijamy następujące jeziora : Lampackie, Lampasz, Kujno, ,Białe, Gant, Zyzdrój Mały i Wielki, Spychowskie, Zdróżno, Uplik, Mokre, Krutyńskie, Gardyńskie i w okolicy wsi Iznota rzeka uchodzi do Jeziora Bełdany.Na odcinkach w pobliżu wsi rzeka nosi zwyczajowe nazwy od tych miejscowości.
Szlak ten jest uznawany za jeden z najciekawszych w Polsce, a nawet w Europie. Łączna jego długość to ponad 100 kilometrów, czas płynięcia 7-8 dni. Na całym odcinku szlaku ciekawa fauna i flora, dzięki czemu Krutynia jest tak licznie odwiedzana przez turystów krajowych i zagranicznych. Na szlaku znajduje się sieć obiektów turystycznych, które stoją otworem na potrzeby kajakowiczów. Szlak kajakowy Krutyni jest zaliczany do szlaków łatwych i mało uciążliwych, dobrze oznakowany począwszy od Sorkwit, aż do ujścia.



Mikołajki
Malownicze miasteczko położone na przesmyku pomiędzy jeziorami Mikołajskim i Tałty, nazywane często "Wenecją Mazur". Niewątpliwie jest to najważniejszy port w krainie Wielkich Jezior. Mikołajki ściągają do siebie przede wszystkim amatorów żeglarstwa i sportów wodnych, a przecież pobyt tu daje wspaniałą okazję do zapoznania się z bogactwem lokalnej flory i fauny. W promieniu zaledwie kilku kilometrów od Mikołajek znajduje się szereg miejsc unikalnych pod względem flory lub fauny.
Niedaleko w Popielnie mieści się Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN. W niedalekim Kadzidłowie otwarto pierwszy na Mazurach prywatny zwierzyniec-Park Dzikich Zwierząt.



Mrągowo
Miasto leży między jeziorami Czos i Juno znane jest z odbywającego się co roku "Picnicu Country". Najstarszym zabytkiem jest kościół ewangelicki z 1734. Warty jest także ratusz z niewielką wieżyczką i zegarem. Mrągowo jest dla wszystkich. Bo jeśli chcecie wrażeń i śmiechu, który wszak zdrowiem jest zwany, dostarczy Wam tego mrągowska Mazurska Noc Kabaretowa. Po śmiechu czas na muzykę country – Mrągowo i Mazury z niej właśnie słyną, a polscy kowboje do granic miasta przybywają w ostatni weekend lipca, aby bawić się na słynnym Pikniku Country. Na to niezwykłe połączenie muzycznych wrażeń w Mrągowie, czekają co roku melomani z całej Polski. Nie przegap więc Mrągowa. Nie przegap także Miasteczka Westernowego Mrongoville! Jest ono odwzorowaniem typowego miasteczka z Dzikiego Zachodu z drugiej połowy XIX wieku. Tymczasem nie tylko z Polski, ale również zza kresowych granic wybiorą się w sentymentalną podróż na Mazury ci, których serca biją tutaj, w polskim kraju i na polskich Mazurach. Festiwal Kultury Kresowej, który gości w Mrągowie w sierpniu, to festiwal patriotyzmu i pięknej muzyki. Ich twórcy bardzo upodobali sobie Mrągowo. W Gminie Mrągowo kolejna atrakcja, zupełnie nowa - Góra Czterech Wiatrów. To za jej sprawą na Mazury zawitały stoki górskie - rajem dla narciarzy będące. Nocleg w pięknym mazurskim miasteczku znajdzie każdy zapalony narciarz. Po męczącym dniu na stoku, restauracje i bary w Mrągowie serwują pyszne regionalne potrawy.



Twierdza BOYEN w Giżycku
Niewątpliwie najciekawszym zabytkiem Giżycka o wyjątkowej wartości historycznej i wysokich walorach turystycznych jest Twierdza Boyen. Obiekt stanowi cenny przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej z połowy XIX w. i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce. Kamień węgielny pod budowę położono 4 września 1844 r. Doceniając zasługi ówczesnego pruskiego ministra wojny gen Hermana von Boyena, który zabiegał o budowę fortyfikacji, 24 grudnia 1846 r. nadano twierdzy nazwę „Feste Boyen”. Twierdza zajmuje powierzchnię prawie 100 ha. Ma kształt nieregularnej sześcioramiennej gwiazdy z dziedzińcem w środku. Kształt ten wyznacza wysoki na ok. 5 m kamienno-ceglany mur o długości 2,3 km, tzw. mur Carnota, sucha fosa oraz wewnętrzny i zewnętrzny wał ziemny. Każde ramię gwiazdy to bastion. Jest ich sześć. Trzy z nich nazwane są imionami gen von Boyena –Leopold, Ludwik i Herman, pozostałe zaś dewizami jego herbu – Schwert (miecz), Recht (prawo) i Licht (światło). Wejścia strzegą dwuelementowe bramy o neogotyckich detalach. Główna brama - Giżycka jest najbardziej okazała. Drogi wodnej, od strony jeziora Niegocin, strzegła brama Wodna, nieczynna od chwili uruchomienia linii kolejowej kiedy kanał zasypano. Wewnątrz był arsenał, budynki ćwiczeń, stajnie, kuźnia, warsztaty, dwa spichlerze oraz stacja na około 700 gołębi pocztowych. Rok 1855 uznano oficjalnie za datę zakończenia budowy. Twierdza Boyen nigdy nie była zdobyta. Dzisiaj twierdza pełni funkcję letniego centrum rozrywki, gdzie w malowniczej scenerii amfiteatru, organizowane są liczne koncerty i festiwale mające już swoją renomę jak np. gromadzący od lat wierną publiczność Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”. W twierdzy działa też schronisko młodzieżowe, muzeum, klub starych motocykli i płetwonurków. Twierdzę najlepiej zwiedzać z przewodnikiem.



Piramida w Rapie
Wzorowana na egipskich kolosach, piramida w Rapie nie ma co prawda równie imponujących rozmiarów (jej wysokość wynosi 16m), ale zachowała wszelkie proporcje i właściwości swoich egipskich sióstr. Jest ona wynikiem inspiracji barona Friedricha von Fahrenheida cudami z nad dalekiego Nilu a posłużyła jako grobowiec jego rodu. Warto dodać, że Farenheidowie byli rodem bardzo zamożnym: szczególnie lubili podróże i sztukę, w związku z czym posiadali imponującą kolekcję obrazów. Należał do nich również przepiękny Pałac w Bejdunach (dziś jest to obszar Obwodu Kalingradzkiego). Piramidę wzniesiono na początku XIX wieku, nieopodal tego rodowego siedliska. Miejsce to zostało wybrane ze starannym zachowaniem zasad radiestezji- promieniowanie jest tu szczególnie silne i korzystne. Punkt ten nazywany jest lokalnym miejscem mocy i ma się tu koncentrować pozytywna energia Ziemi i Kosmosu. Istotnie, pochowane tam zwłoki uległy zabalsamowaniu. Jeśli porównać wymiary tej piramidy z wymiarami piramidy Cheopsa, można zauważyć, że starano się zachować identyczny kąt nachylenia ściany wewnętrznej do podstawy , to jest około 51 stopni.



Sorkwity
Sorkwity to ciekawa miejscowość mazurska, malowniczo położona pomiędzy jeziorami Gielądzkim i Lampackim, należąca do Pojezierza Mrągowskiego. Tutaj rozpoczyna się jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych Europy – szlak rzeki Krutyni.Wieś została założona w 1379 roku przez Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Winricha von Kniprode. Głównymi atrakcjami Sorkwit są neogotycki pałac i barokowy kościół ewangelicki.
Sorkwity to wymarzone miejsce na letni wypoczynek z dala od zgiełku miast, wśród czystej przyrody, szczególnie atrakcyjne dla wodniaków, bowiem rzek i jezior tu nie brakuje, a wszystkie mazurskie atrakcje są na wyciągnięcie dłoni.



Wiadukty w Stańczykach
Nazywane poetycko "Wiaduktami Północy", dwa majestatyczne mosty, przywodzące na myśl rzymskie akwedukty, leżą nieopodal wsi Stańczyki, na skraju Puszczy Romnickiej. Ich rozmiary są imponujące: 180m długości i 31,5m wysokości, liczonej od powierzchni przepływającej pod nimi rzeki Będzianki. Były częścią lini kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami (Prusy Wschodnie z Królewcem). Pierwszy z równoległych mostów zaczęto stawiać przed wybuchem I wojny światowej, budowę drugiego zakończono dopiero w 1926 roku. Są względem siebie doskonale równoległe. Ich doskonałe proporcje, klasyczne łuki i smukłe filary zdają się potwierdzać twierdzenie, że zaprojektowali je architekci włoscy.



Leśniczówka Pranie
Zostałą zbudowana około roku 1880. Swą sławę zawdzięcza licznym pobytom Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (1905-1953), który po raz pierwszy zagościł w leśniczówce w roku 1950(leśniczym w tym okresie był Stanisław Popowski). To właśnie tutaj poeta stworzył takie dzieła jak: Kronika Olsztyńska, Wit Stwosz, Niobe, Ezop świeżo malowany, cykl Pieśni. W 1980 roku córka Gałczyńskiego, Kira Gałczyńska(autorka wielu książek, w tym Mazurskich szlaków Gałczyńskiego) otworzyła w leśniczówce muzeum ojca i przez wiele lat była kustoszem.Poniemiecka leśniczówka położona jest na niewielkiej polance otoczonej przez las. Jest to niewielki budynek z czerwonej cegły z drewnianą werandą, obrośnięty przez dziką winorośl. Wewnątrz został odtworzony warszawski gabinet Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W muzeum zgromadzono listy do ukochanej Natalii, zdjęcia, rękopisy utworów. W sezonie wakacyjnym (lipiec, sierpień) odbywają się tu koncerty muzyki poważnej, które są połączone recytacją wierszy poety. Spotkaćtu można i usłyszeć wybitnych artystów polskiej estrady. Od lat Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego jest niekwestionowanym centrum kultury nie tylko Gminy Ruciane-Nida, ale całego powiatu piskiego.



Wilczy Szaniec pod Kętrzynem w Gierłoży
Kwatera główna Adolfa Hitlera spełniała wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Mieściła się z dala od siedzib ludzkich i miała dogodne połączenia komunikacyjne. Bunkier zamieszkany przez Hitlera znajdował się po północnej stronie linii kolejowej, przebiegającej przez środek Szańca. Zbudowany był z niezwykle grubych ścian, przykrytych żelbetonowym stropem o grubości 8 metrów. Prawdopodobnie posiadał kilkupiętrowe podziemia połączone siecią tuneli-tajnych przejść.

  Wichrowe Wzgórze Mazury | mapa strony | © 2005-2009
  Utworzono w systemie strony www EntroCMS